Teknologic

İsveç arabası denildi mi ilk önce akla malum Volvo geliyor. Sağlamlığı ile ün yapmasına rağmen kalasa yakın arabalar yapıyorlardı. Son yıllarda estetik buna eklenmeye başladı. Volvo dışında İsveç’in otomativde diğer markası olan Saab ise bayadır ortalıklarda yoktu (en azından Türkiye için bu denebilir). Saab da Volvo gibi sağlamlığı ile imaj yapmış ama estetik adına çok kötü bir araba markasıydı. Geçenlerde Brandage dergisini karıştırırken Saab’ın Aero X konsept modelini gördüm. Aman tanrım!!! İçlerine tasarımcılar mı kaçmış dedim. İnanılmaz bir şey ortaya çıkarmışlar. Türkçe bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Apple 4G telefonu ile acaba 2. Toyota vakası ile karşı karşıya mı diye konuşurken, kendileri akıllı telefon pazarında pay kaybetmişler. Madem öyle tutunca telefon çekmiyor, o zaman sizde öyle tutmayın açıklaması pek hoş değildi zaten. Bu hareket geri de tepmiş durumda. Apple’ın pazar payı %15,9’dan % 14,1’e gerilemiş. Akıllı telefon pazarının lideri, bu konuda ne kadar geride de kalsa Nokia. Hatta Apple’ın bu garip tavrından sonra payınıda %40,3’e yükseltti. BlackBerry üreticisi RIM’in payıda biraz düşmüş ve %18,8 olmuş. Ben bu haberi okuduğumda Nokia’nın hala neden adam gibi akıllı telefon çıkarmadığını şimdi daha iyi anladım. Adamlar silip süpürüyor, lider benim ne gereği var tavırlarında sanırsam.

Geçen hafta başı ofise bu idefix.com’da satılan “Reeder” geldi. Sitede 550 TL + KDV’e satılıyor. Bu fiyata buysa, Kindle Türkiye’ye gelse sanırsam 1000 TL’den aşağı satılmaz. E-Book Reader olayı çok güzel, aynı kitap gibi ama çok incesi ve çok hafifi. Amma velakin işlemcisi cidden yetersiz. Çok ağır kalıyor alet. Sayfa değiştirirken yazılaırn gidip gelmesi (diğer readerlarda da oluyor mu bilmiyorum ama) garip. Benim favorim Nook E-Book Reader. Wireless ve 3G li modeli Amerika’da 200 dolara satılıyor ve Kindle’ı özellik konusunda ezmiş durumda idi. Kindle 2 ile Amazon tekrar atağa geçmesine rağmen hala favorim Nook. Bizde daha bu piyasa emekleme döneminde olmasına rağmen, özellikle Amerika’da almış başını gidiyor. Barnes & Noble kendi markası olan Nook’u alanlara  milyonun üzerinde kitap seçeneği sunarken, Amazon Kindle bunun yarısı kadar kitap sunabiliyordu. Şu an idefix’te ise bu rakam 460 ile sınırlı. Ama her geçen gün bu rakam artıyor. Tek sorun popüler kitapların bulunmaması. Örneğin klasiklerden başlansa ve zamanla popüler kitaplarında bu yöne kaydırılması çok daha mantıklı olabilirdi. Ülkemizde de e-kitapların fiyatları maksimum 10 TL. Fiyatlarda bir sıkıntı olmamasına rağmen herkese hitap eden kitaplar kısmı meçhul. Ama bu fiyatlarla e-kitap, korsan yayıncılığın önüne geçmek için bir fırsattır.

E-kitap, basımı tükenmiş ve tekrar basılması kar etmeyeceği düşünülen kitapları tekrar hayata geçirme ve o kitapları arayanlar için büyük bir fırsat…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s