StarCraft II

Veee beklenen an geçen hafta geldi! StarCraft 2 sevenleriyle yani bizlerle buluştu. 12 yıllık büyük hasret sonlandı. Sonlandı sonlanmasına da Aral Ticaret’in inanılmaz fiyatları ile orjinal alabilmek baya zor sanırsam. Dünyada 60 dolara tekabül eden oyun, ülkemizde 90 dolar gibi bir rakamla satılıyor. Buna tepki gösterince de vergileri bahane gösteriyorlar. Anlamadığım şey normal fiyatının %50’si kadar vergi mi olur? Oyun iki türlü piyasaya sunuldu; bir, normal sadece tek dvd’den oluşan oyun diskli hali, ikinci versiyonu ise koleksiyoncular için özel versiyon olan; “CE” (Collector Edition). CE kutusunun içeriğinde filmin soundtrack albümü, bir adet çizgi roman (0. – yazı ile sıfır- sayısı), Jim Raynor taglı 2 gb’lık bir flashdisk, oyunun yapılma aşamsı ile ilgili bir making-up dvd’si ve WoW için bir çeşit pet çıkıyor. Benim işime yaramayacak tek şey bu sanırsam. Yalnız şu an çıkan Wings of Liberty’in senaryosunda sadece Terran ile (halk dilinde insanlar olarak adlandırılıyorlar) oynuyabiliyorsunuz. Bir sene sonra Zerg (benim favorim, halk dilinde yaratıklar), ondan bir sene sonrada Protoss (halk dilinde uzaylılar) senaryoları çıkacakmış.

Oynun içeriğine gelince, keltoş, tırt vulture sahibi Jim Raynor bu sefer full karizma bir halde karşımızda. Eskiden farkı bir asi rolünde olması. En azından saygı duyulan bir asi. Şu ana kadar çok fazla bölüm geçemediğimden ilerleyem bölümleri kapsayan bir yorum yazamayacağım ama şu ana kadar (İsyan için güç topluyoruz) fena değil (Dün gece 10. bölümü geçtim daha). Oyunda biraz Freelancer havası gördüm. (Bu kötü bir eleştiri değil çünkü Freelancer gerçekten çok güzel ve sevilen bir oyundu) Böyle kantin, labaratuar, silahlık filan arasında mekik dokuyup, ünitelerimizi geliştirmek için para harcıyoruz. Oyun içinde ünite geliştirmelerini bu sayede devamlı olmasını sağlıyoruz. Mesela goliathların menzilini silahlıkta geliştirince, artık oyun içinde böyle bir geliştirme yapmaya gerek kalmıyor. Baya rahatlatıcı bir olay olmuş. Ayrıca kantin’de arcade bir oyun var. Atari oyunu böyle, Viking’inizi (SC 2’de yeni bir ünite) başarıyla evine gitmesini sağlıyorsunuz. Oyun içinde oyun gibi. Baya eğlenceli bir şey.

Oyunun senaryosunda yaptığınız her harekete göre ilerleyen bölümler oluşuyor. Okuduklarımdan ve kendi tecrübelerimden bunu söyliyebilirim. Spoiler olur bir şeyler dersem. En yakın zamanda oyunu bitirip daha detaylı bilgi vermek gibi bir hedefimde var aslında.

Oyunun grafiklerine gelirsek, Blizzard bu işi çok iyi biliyor demekten başka bir şey bulamıyorum. 6 senelik bilgisayarımda son üç yılda çıkmış oyunların acı çeken grafikleri banada acı çektirirken ki işlemcimden dolayı oluyordu bunlar, StarCraft 2 1600 x 1200 çözünürlükte full şekilde oynuyabiliyorum ve oyunda bir kasma filan olmuyor. Yeni bir bilgisayarım olsa nasıl olcakmış merak ediyorum. Yalnız tek bir şikayetim var grafikleri hakkında. Eskiden her karekterin bir karizması filan vardı ki betada da gördük ki protoss ve zergler bu karizmalarını kaybetmezken terranlarda bir sıkıntı var. Özellikle Goliath’ı görünce hayal kırıklığına uğradım. Zıpzıp bir tip böyle, Warcraft 3’de orclarda  vardı öyle bir karakter, şimdi hatırlamayadım hangisiydi. Ama genel anlamda bir kaymışlık var tiplerde. Heralde beni şaşırtan tek bu olay oldu.

Unutmadan şunu da söylemeliyim ki oyunun müzikleride çok başarılı. Özellikle bar sahnelerindeki bana FireFly’ı hatırlatan gitar melodileri gerçekten başarılı. Zaten çok eğlenceli ve güzel olan bir diziyi bana hatırlattıkları içinde ayrıca teşekkürlerimi sundum.

Oyun sevenlerini 12 sene beklettikten sonra, “bekledik ama olsun, değdi” dedirtti. Darısı Diablo sevenlerin başına…

Not: Sanırsam CE hiç bir yerde kalmamış. 140 TL normal oyuna vereceğime 180 TL CE’ye veririm diyordum ki feci patladım. Göreniniz olursa haber verin ki benimde bir oynum olsun…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s