Soul Kitchen

Biraz geç olacak belki ama dün ikinci kez izledikten sonra daha çok sevdiğim (ki zaten ilk izlediğimde de bayılmıştım) bu film hakkında bir şeyler yazmak istedim.

Film 2009 yapımı ve yönetmeni Fatih Akın. Kendisinden daha çok dram filmi izleyebildiğimiz Fatih Akın, bu sefer bize inanılmaz eğlenceli bir komedi filmi sundu. Açıklamasına göre Duvara Karşı filmi de başta komedi filmi olacakmış ama o dönem çıkan savaş ve türevi olaylar yüzünden içindeki kızgınlığının bir meyvesi olarak çok farklı bir havada çekilmiş.

Son dönemdeki Fatih Akın filmlerinden farklı olarak filmin dili Almanca (Baştan sona anlamında). Tabiki filmde Uğur Yücel’in canlandırdığı bir Türk tiplemeside var. Filmde, ana karakteri Yunanlı bir restoran (Filmin de adının geldiği yer; Soul Kitchen) işletmecisi olan Zinos Kazantsakis’in (Adam Bousdoukos) sevgilisi Nadine Krüger (Pheline Roggan) ile ilişkilerinde yaşadıkları, (tesadüfen de olsa) prensipleri olan bir aşçı Shayn Weiss (Birol Ünel) ile tanışması ve sorunluı abisi Illias Kazantsakis (Moritz Bleibtreu) ile aralarındaki soğuk / sıcak ilişkileri anlatıyor diyebiliriz. Özellikle Birol Ünel’in canlandırdığı karekter gerçekten efsane. Tripleri, mimikleri ve prensipleri ile çok başarılı bir karakter olmuş. Birol Ünel gerçekten çok çok iyi bir oyuncu. Ayrıca Zikos’un kiracısı olan Socrates (Demir Gökgöl) karekteride filmin tamamlayıcılarından. (Spoiler vermek istemediğimden pek filmin içinden bir şeyler yazmak istemiyorum.)

Sahnelerden özellikle iki kardeşin dansettiği ve geniş açının dibine vurduğu sahne etkileciydi. Bu filmde de gördük ki Türk ve Yunan halkları cidden aynılar. Tatları, yaşam biçimleri, kafaları, hareketleri vb say say bitmez. Ama işte nedense tam tersi bir durum var. Neyse…

Soul Kitchen adındaki bir mekanında çaldığı müzikler de heraldeki kötü olamaz. Filmin soundtracki de çok güzel. Dinlenmesi şiddetle tavsiye edilir.Böyle bir mekan istedim buralarda da gitsek böyle diye…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s