Dikizleme Günlüğü

Dikizleme Günlüğü, Hal Niedzviecki’nin bu günlerde ülkemizde çıkan yeni kitabının adı. Tam “bu ne ya, her yere kamera yerleştirdiler, bbg evine döndük” diye düşünürken zekice düşünülmüş bir kitap olarak karşımıza çıkıyor Dikizleme Günlüğü. Daha okumadım ama kitabın arkasındaki önbilgi gayet hoş;

Farkında mısınız? “Dikizleme Çağı”na çoktan girdik. Hem de hiç hissetmeden. Sanki hep o çağı yaşıyormuşçasına ve büyük bir hızla. Realiti şovlarla başladı her şey. Sonra YouTube, MySpace, Facebook, Twitter girdi hayatımıza. Yetmedi, casus yazılımlar, bloglar, sohbet odaları, amatör porno videoları ve Mobese kameralar da dahil oldu. Artık hayatlarımız sır olmaktan çıktı; ayrıntı denizinde yüzer olduk. Bizler sürekli başkalarını dikizlerken, birileri de bizi dikizliyor her an. Bu yeni durum, biz farkına varmaksızın, mahre-miyet, bireysellik, güvenlik, hatta insanlık algımızı bile değiştirdi, değiştiriyor.

Hal Niedzviecki, keskin zekâsıyla bu değişimin farkına varanlardan. Hatta fark yaratanlardan diyebiliriz. Çünkü o, bu yeni âlemde bir yolculuğa çıkıyor ve tüm maceralarını bize eğlenceli bir üslupla anlatıyor. Yolculuğu, video bloglarla başlıyor; ardından sosyal paylaşım siteleri geliyor. Derken küçük kızının güvenliği için evdeki dadıyı, hırsızlardan korunmak için arka bahçesini dikizliyor. Realiti şovlara başvuruyor. Özel dedektif tutuyor. Deneyimlerini günlüğüne not ederken, analizleriyle günlüğe sosyolojik bir boyut katıyor. Ve bizlere çok hayati bir soru yöneltiyor: Bu ağın üzerindeki örümcek miyiz; yoksa ağa yakalanmış birer sinek mi?

Dikizleme Günlüğü, yeni iletişim araçlarının yalnızca eğlence sektörünü değil, toplumu da değiştirdiğini, bu yeni kültürün seks, politika ve gündelik yaşantımız üzerindeki etkilerini ortaya koyuyor. Kitapta, realiti şovların parlayıp sönen yıldızları, çok okunan blog yazarları ve sosyal paylaşım sitelerinin yaratıcılarıyla yapılan söyleşiler, konuya ilişkin son akademik araştırmalarla harmanlanarak sunuluyor. Bu sayede popüler kültürün röntgenciliğe, röntgenciliğin belgesele, sanata ve haber bültenlerine, röntgencinin gazeteciye nasıl dönüştüğüne tanık oluyoruz.

İlk fırsatta alıp okumayı düşündüğüm bir kitap. Neyse kitabı geçtim de yalan da değil yani. Tam blog yazmaya başladığım döneme gelmeside ve benimde böyle düşünmem de bir ironi olsa gerek. Ama bu şekilde paylaşanda var paylaşmayanda sonuçta. Ben biliniyim istenenlerden mi oluyorum şimdi? Neyse. Tamam kameralarda güvenlik için de ama yani of sıkıyor be. Düşünsene şimdi Beşiktaş maçlarına giderken o ağaçlı yolda reklam panolarının arkasına işeyen tipleri tek tek görüp gülüyor mu bu izleyenler?

Geçen bir fiyasko öğrendim. Bu referandum varya 12 Eylül’de, hani denk getirdikleri bir şeylere… Heh normalde referandum günü hiç bir spor karşılaşması yapılamazmış. Bilin bakalım o gün neye denk geliyor? Evet, Dünya Basketbol Şampiyonası Finali o gün. Şaka gibi yani. Nasıl bir rezalettir bu anlamadım. Basınla paylaşmadan önce hele bir heyecan yapmayıp önce kontrol etseydiniz yasaları filan ne biliyim. Heralde ona göre uydururlar, dünya şampiyonası finali ertelenecek değil ya…

Bir – bir buçuk yıl önce bir traş makinesi almıştım. Enseleri evde düzeltiriz diye. Geçenlerde şarjı ilk defa bitti. Bence gurur duymalı Remington kendi ile. Fazla kullanmadım kabul ediyorum ama gene de inanılmaz bir süre olarak geldi bana. Vay be…

Geçen gün dizilerin yayınlandığı günleri takip ettiğim siteye şöyle bir baktım da bu cuma dan sonra 0 (yazı ile de “sıfır”). Yarın sabaha karşı FlashForward sezon finali yapacak ve izlediğim diziler sezon finali yapmış ya da dizi finalini yapmış olarak tarihe karışacak. Bu da şu demek, izleyecek bir şey kalmayacak. Malum elin yaptığı diziler bizim Türk dizileri gibi tek sezonda 40-50 bölüm sürmüyor. Maksimum 24 bölüm ki o da yani olursa. Zaten FlashForward’un ikinci sezonu için ABC kanalı anlaşma yapmak istememiş. O da patlamak üzere. Ama cidden yok yani. İzleyecek bir şey kalmadı. Bir tek yaz dizisi olan True Blood kaldı elimde. Neyse ki Dünya Kupası var. Hadi 11 Temmuz’a kadar yırttık, iyiyz gene.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s