Liam – Best Frontman of All Time

Q magazine’nin okuyucularıyla yaptığı bir anket sonucu oasis’in vokalisti Liam Gallagher, en iyi vokalist seçilmiş (Vokal diyorum çünkü Türkçe’de tam karşılığı yok. Evet, böylede çok ucuz oluyor tabir ama yapacak bişey yok.).  Sitede tabi her zamanki gibi hem destekleyici hem de kötüleyici yorumlar var. Ama şu bir gerçek ki oasis dağılmış olabilir ama hala kendisinden bir şekilde bahsettirmeyi biliyor. Özellikle de Liam ve Noel. (İlerleyen günlerde kapsamlı bir oasis yazısı yayınlamayı düşünüyorum.)

William John Paul “Liam” Gallagher 21 eylül 1972 yılında Manchester’da ailenin 3. çocuğu olarak dünyaya geldi. Liseden atıldıktan sonra iyice kendini müziğe verip İngiltere’de 90’ların pop-rock ikonlarından biri haline geldi.The Beatles’ın ama özellikle John Lennon’un müziğinde ve kendisinde büyük etkisi var. Şu anda All Saints grubunun elemanlarından Nicole ile birlikte ve bir adet çocuğu var. Noel ayrıldıktan sonra oasis’in resmi olarak bittiğini ve grubun geri kalanları ile yeni bir isim altında yola devam edeceklerini açıkladı.

En son olarak kendisinden gene garip şekilde söz ettirmesini bildi Liam. The Brit Awards bu sene 30. yılını kutlarken “30 yılın en iyi albüm” kategorisinde oasis “what’s the story (morning glory)” ile adaydı. BBC Radio 2 ‘nin dinleyicilerinin oylarıyla belirlenen ödülü oasis kazandı ve ödülü almaya Liam geldi. Şu anda grupta olmayan ama o albüm aşamasında grupta olan Alan White, Paul “Guigsy” McGuigan, Paul “Bonehead” Arthurs’un adlarını söyleyip önce mikrofonu, sonra da ödülü sahne önündeki fanlara attı (onlar hakkında ne söylediğini bilemiyoruz, çünkü yayının sesi kapatıldı. Ama en azından fuck kelimesinin çıktığını anlayabildik). Artık ödüle doymak mı desek, yoksa grubun dağılmasının verdiği duygu ile mi böyle bişey yaptı bilemiyorum.

Ne olursa olsun ülkemizde pek sallanmasa da İngiltere müzik piyasasında ve Rock’n’Roll tarihinde unutulmazlar arasında Liam Gallagher. Umarım yeni projede de eskisi gibi başarılı olabilir ve Türkiye’ye gelmeyide ihmal etmezler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s