HD vs ND*

Geçenlerde MediaMarkt’a gittiğimde Hellboy 2 nin HD versiyonunu HD bir televizyonda gösteriyorlardı. Biraz izledim ve kesin kararımı verdim. HD bana göre bişey değil. Hala inatla dslr’ye geçmeyen ben, analogcu ben alışamıyorum bu HD olayına. Evet bazı filmler ediniyorum HD ama bilgisayarda TV’deki gibi olmuyor zaten. Yani film o kadar net, o kadar sahici ki sanki o aptal kutusunun içinde cidden. Elimi uzatsam dokunucak gibiyim. Hal böyle olunca da filmliğini yitiriyor. Bu şu demek; bildiğimiz filmler nasıl hafif böyle smooth bir görsellik, hafif bir pütürlülük içerir, HD de tam tam tersi. Eskiden daha güzel anlatıyodum, şimdi beceremiyorum da.

Bunu en güzel örnek aslında sinemada izlediğimiz görüntü ile  anlatabilirim. Sinema perdesindeki görüntüyü herkes biliyor sonuçta. Heh onla işte karşılaştırın HD’yi ne demek istediğimi anlarsınız. Analog foto makinesininde görüntüsü böyle biraz işte.

Tabi HD’nin de kendini asıl farklı kıldığı bir konu var. Nedir o; hareketli, ekşın filmlerinde görüntüleri daha iyi ve net anlıyoruz. Nerde ne oluyor bariz belli oluyor.  Burda işte bende ters köşeye yatıyorum. Tek gol yediğim nokta burası.

HD ile normal çözünürlüğü karşılaştırmak tabiki saçma gelebilir ama ben biraz eski kafalıyım bu konularda. HD’yi böyle parası ile sevgilisini mutlu etmeye çalışan tiplere benzetiyorum, normal çözünürlüğü de romantik tiplere. İşin içine duygusallık katıyorum. Garip ama olsun.

*ND = Normal Definition

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s